Dan Oancia
16 iunie 2021

EURO 2020 – prima etapă. O scurtă recapitulare

Momente istorice, multe premiere și recorduri bătute, dar și momente greu de uitat și de digerat, în prima etapă a EURO 2020.

Debut „curat” al Italiei, fără gol primit, urmat de o zi grea, în care prăbușirea lui Eriksen, resuscitat pe gazon, a fost urmată de victoria istorică a Finlandei, aflată la prima prezență la un turneu final. Într-o grupă în care Belgia a arătat de ce este favorită. România nu a intrat în scenă, dar a fost „scena” pentru Austria – Macedonia de Nord, într-o zi încheiată cu un meci nebun, între Olanda – Ucraina.

Deja golui turneului din partea lui Schick, în jocul de la Glasgow, neputincioasa Polonie și o Spanie lipsită de inspirație în fața porții, cu Suedia, pe un teren aproape ars, la Sevilla. Cortina peste prima etapă a fost trasă de jocurile din „grupa morții”. Ronaldo și-a pus amprenta și l-a întrecut pe Platini, devenit golgeter all-time al turneelor finale europene.

În fine, derby-ul rundei inaugurale, Franța – Germania, încheiat cu victoria campioanei mondiale en-titre. Cam așa s-a derulat, pe scurt, prima etapă de la EURO 2020. Avem și o pagină specială dedicată Campionatului European pe site, pentru toate informațiile de care ai nevoie. Să derulăm însă, acum pe fast forward, ce s-a întâmplat în prima etapă Euro 2020.

Grupa A – EURO 2020 prima etapă

Turcia – Italia 0-3 (0-0) ( ’53 Demiral – autogol; ’ 66 Immobile; ’79 Insigne)

Balul a început vineri seară, pe „Olimpico”. Italia a fost chirurgicală și nu i-a dat nicio șansă Turciei. A învins 3-0 și a ajuns la al noulea meci consecutiv fără gol primit! Squadra Azzurra și-a anunțat, prin victoria la scor de „masa verde”, candidatura la câștigarea trofeului. Fundașii centrali Chiellini și Bonucci l-au apărat pe Donnarumma, care nu a trebuit să intervină nici măcar o singură dată. Iar atacanții și-au făcut treaba – Immobile și Insigne au marcat.

Țara Galilor – Elveția 1-1 (0-0) (’74 Moore / ’49 Embolo)

În celălalt meci al grupei, într-un meci jucat în îndepărtatul Baku, Țara Galilor a smuls pe final un egal în fața Elveției. Rezultatul nu o ajută pe niciuna dintre echipe, într-o grupă în care că va fi o luptă încinsă pentru locul secund până la final.

Grupa B – EURO 2020 prima etapă

Danemarca – Finlanda 0-1 (0-0) (’60, Pohjanpalo)

Meciul de la EURO 2020 prima etapă care va rămâne pentru o bună perioadă de timp în memoria microbiștilor va fi cel dintre Danemarca – Finlanda. Spre finalul primei reprize Eriksen s-a prăbușit, iar medicii l-au resuscitat. A fost stabilizat și transportat la spital, iar după două ore s-a reluat jocul.

Finlandezii sigur vor ține minte meciul cu Danemarca. S-au aflat la debutul istoric la un turneu final, iar Pohjanpalo a marcat primul gol din istorie la un turneu final și a adus prima victorie. Iar Finlanda are șansa, astfel, să ajungă și în fazele eliminatorii.

Belgia – Rusia 3-0 (2-0) (’10, ’88 Lukaku; ’34 Meunier )

Belgia a făcut instrucție cu Rusia, la EURO 2020 prim etapă, dar l-a pierdut pe Castagne pentru restul turneului. Lukaku, cu două goluri, și-a anunțat candidatura la titlul de golgeter al EURO 2020.

Grupa C – EURO 2020 prima etapă

Anglia – Croația 1-0 (0-0) (’57 Sterling)

Pe „Wembley”, acolo unde poate juca tot restul turneului dacă rezultatele o avantajează, Anglia a început cu dreptul. Sterling și-a îndeplinit visul și a marcat pentru selecționata Albionului. A fost îndeajuns pentru o victorie

Scoția – Cehia 0-2 (0-1) (’42, ‘52 Schick)

La Glasgow, Scoția părea favorită înainte de fluierul de start. Însă Schick, atacantul care a adus aminte de mai marii Milan Baros sau Jan Koller, nu a fost de acord. A marcat o „dublă”, însă cel de-al doilea gol a fost o bijuterie. A trimis mingea în plasa scoțienilor de la aproape 50 de metri distanță. Unii au spus că este, deja, golul EURO 2020.

Grupa D – EURO 2020 prima etapă

Austria – Macedonia de Nord 3-1 (1-1) (’18 Lainer; ’78 Gregoritsch; ’89 Arnautovic / ’28 Pandev)

România nu a reușit calificarea și a rămas cu găzduirea a patru partide. Austria – Macedonia de Nord a fost prima. La finalul primei reprize, macedonienii puteau spune – „cine n-are bătrâni, să-și cumpere!”. Pandev a marcat golul naționalei sale și a restabilit egalitatea. Austriecii au făcut diferența în partea secundă a jocului de pe Arena Națională.

Olanda – Ucraina 3-2 (0-0) (’52 Wijnaldum; ’58 Weghorst; ’89 Dumfries / ’75 Yarmolemko; ’79 Yaremchuk)

La Amsterdam, în al doilea meci din grupa D – EURO 2020 prima etapă, a fost nebunie în partea secundă. Bataivi conduceau cu 2-0 și păreau că nu vor avea probleme. Însă Ucraina a marcat de două ori în mai puțin de cinci minute și a restabilit egalitatea. Toate cele trei puncte au rămas la Amsterdam grație reușitei lui Dumfries.

Grupa E – EURO 2020 prima rundă

Polonia – Slovacia 1-2 (0-1) (’46 Linetty / ’18 Szczesny – autogol; ’69 Skriniar)

Polonia a fost neputincioasă în fața Slovaciei, chiar dacă a fost dată ca favorită. Lewandowski a arătat că nu se simte atât de bine la națională, cum se simte la Bayern Munchen. Atacantul polonez nu și-a arătat strălucirea. În prima repriză neșansa a fost de partea lui Szczensy, pe care, din bară, mingea l-a lovit în spate. A fost creditat cu autogol.

Imediat după fluierul de start al reprizei secunde, polonezii păreau că au revenit diferiți de la cabine. Linetty a marcat foarte repede. Însă câteva minute mai târziu, Krychowiak a fost eliminat de centralul român Ovidiu Hațegan. Skriniar a punctat decisiv și a adus victoria Slovaciei.

Spania – Suedia 0-0

La Sevilla, pe un gazon pârjolit, Spania nu a putut să bage mingea în plasa porții Suediei. Posesie de 75%, ocazii pe bandă rulantă. „Vikingii” au rezistat tot meciul fără să primească gol și au scos maximum, un punct, în condițiile în care n-au șutat niciodată pe spațiul porții ibericilor.

Grupa F – EURO 2020 prima etapă

Ungaria – Portugalia 0-3 (0-0) (’84 Guerreiro; ’84, ’87 Ronaldo)

Ultimele echipe intrate în scenă au fost cele din „grupa morții”. Cristiano Ronaldo avea șansa, contra Ungariei, să devină cel mai bun marcator all-time din istoria Campionatelor Europene de fotbal.

La Budapesta s-a jucat cu stadionul plin. Au fost 67.000 de oameni în tribune, iar Ungaria părea că a rezista. În minutul 84 a marcat Guerreiro, cu un șut deviat. A intrat, apoi, în lumina reflectoarelor Cristiano Ronaldo. Cu reușita din minutul 87 a ajuns la 10 goluri marcate la turneele finale ale Campionatului European și l-a depășit pe Platini. În prelungiri l-a marcat și pe al 11-lea.

Tot astăzi, Ronaldo a devenit primul jucător din istorie cu apariții în cinci turnee finale europene, totodată singurul care a marcat la cinci turnee finale europene.

Euro 2020 Prima Etapă: Franța – Germania (’20 Hummels – autogol)

Derby-ul din prima etapă Euro 2020 a fost de fapt ultimul meci al ei. La Munchen s-au întâlnit Franța – Germania, pe „Allianz Arena”.

Hummels a devenit primul jucător german care a marcat în proprie poartă, la un EURO. Franța a avut și două goluri anulate, iar pe total a arătat ca o viitoare campioană europeană, sigură pe ea și matură în joc.

Etapa a II-a a EURO 2020 va debuta mâine, 16 iunie, cu trei partide. În funcție de rezultate, am putea ști deja primele echipe calificate în fazele eliminatorii ale competiției. Derby-ul rundei va fi sâmbătă, 19 iunie, Portugalia – Germania. Echipa BETuri vă ține la curent cu toate informațiile importante referitoare la EURO 2020 pe tot parcursul turneului, avancronici 1X2, statistici, dar și cele mai bune oferte puse la dispoziție de casele de pariuri. Spor(t) în toate!