u cluj

Standarde ridicate la U Cluj după ce ‘’șepcile roșii’’ au fost aproape de event sezonul trecut

Ultimul update pe: iunie 22, 2026
Rate this post

Fanii U Cluj au avut sentimente împărțite la finalul unui sezon în care Cristiano Bergodi a resetat pretențiile clubului de tradiție din Ardeal. Unii au privit partea plină a paharului, în condițiile în care favoriții au luptat până în ultima clipă pentru titlu și Cupa României. Alții au văzut partea goală, pentru că s-au raportat la un sezon fără vreun trofeu câștigat. Mai sunt și cei aflați pe o poziție neutră, care consideră că trecutul e de lăsat lăsat în urmă și trebuie privit cu încredere în viitor. Iar optimismul are o bază solidă. S-a acumulat experiență, atât la nivel intern, cât și internațional. Antrenorul a rămas, iar lotul, cu transferurile făcute deja, pare și mai puternic.

Schimbul de ștafetă Sabău-Bergodi, cheia unui sezon aproape perfect

Destinul ‘’șepcilor roșii’’ s-a schimbat în urma unei mutări inspirate a șefilor clubului în octombrie anul trecut. Ioan Ovidiu Sabău, cel care reușise un loc patru și o calificare în preliminariile Conference League cu un sezon în urmă, și-a dat demisia după un 0-2 acasă cu FC Botoșani. Lăsa echipa pe locul zece, la cinci puncte în spatele ultimei poziții de play-off. Pretențioșii fani ai ’’șepcilor roșii’’ au strâmbat puțin din nas când au aflat numele înlocuitorului. Deși era recomandat de câștigarea a patru trofee în fotbalul românesc, Cristiano Bergodi era mai degrabă etichetat după experiența mai puțin reușită din ultimul mandat, cel de la Rapid.

Italianul și-a văzut de treabă, iar ușor-ușor a făcut din U Cluj cea mai în formă echipă din Superliga. După eșecul de la începutul lui februarie, 2-3 în Gruia cu marea rivală din oraș, ‘’șepcile roșii’’ au reușit o serie neverosimilă de opt succese consecutive în campionat. S-au detașat victoriile de la București (3-1 cu FCSB și 2-1 cu Rapid), revanșa cu CFR (2-1). Dar și succesul net în fața celei care avea să câștige titlul, 4-0 cu Universitatea Craiova. După lecția de fotbal predată oltenilor s-a rupt firul. Au urmat două eșecuri consecutive, decisive în lupta la campionat. Dezamăgirea a fost completată de o finală de Cupă pierdută la lovituri de departajare. Însă, finalul de sezon nu a pus nicidecum în paranteză ‘’micul miracol’’ reușit de Bergodi.

Bonus de Bun Venit Winmasters de 600 RON

Cu Winmasters primești până la 600 RON gratis după prima depunere. Nimic mai simplu!

U Cluj, cea mai activă echipă pe piața transferurilor în această vară

Sunt semne clare că, deși sezonul trecut a fost peste așteptări, ambițiile sunt și mai mari în tabăra grupării de pe Cluj Arena. Condiția esențială este întărirea lotului, iar dintre echipele din Superligă, ‘’U’’ s-a mișcat cel mai bine, cel puțin pentru moment, pe piața transferurilor.  A fost confirmat Andrei Coubiș (clauză activată, Sampdoria) și au fost înregimentați Chukwu (Gloria Bistrița), Aliev (CFR Cluj), Pinho (Chaves), Ștefănescu (Konyaspor), Michail (Pafos), Adams (FC Botoșani), Poulolo (UTA).

Dintre jucătorii cedați sub formă de împrumut sezonul trecut, cea mai importantă revenire este a lui Techereș, jucător de regulă under. La capitolul despărțiri apar numele lui Gertmonas, Fabry, Oaidă, Artean, Toșca, Van der Werff, El Sawy. A plecat și  Murgia, cu probleme personale. A fost lăsat liber de contract, cu păstrarea unor procente după un eventual alt transfer. Murgia nu a mai fost integralist în campionat din decembrie.

Dilema Jovo Lukic

Craiova plânge după Jovo Lukic, în timp ce oficialii ‘’șepcilor roșii’’ își freacă mâinile de bucurie. Exasperați de neadaptarea bosniacului în Bănie (doar două goluri în 27 de partide jucate în campionat), oltenii i-au făcut vânt spre Cluj Arena, după ce în 2024 au achitat pentru el o sumă importantă celor de la Borac Banja Luka. La un an distanță după ce a semnat cu alb-negrii, atacantul  de 27 de ani este deja o vedetă, iar cota sa de piață a crescut uluitor. Pe bună dreptate, în condițiile în care sezonul de vis al șepcilor roșii i se datorează în bună măsură. Lukic a marcat nu mai puțin de 18 goluri în ediția trecută de campionat. El e de asemenea jucătorul care a semnat prima reușită a Bosniei la mondialul în curs. În plus, a devenit primul stranier din Superliga care înscrie la un turneu final mondial.

Cash-in pentru U?

 În aceste condiții, va fi greu pentru U Cluj să îl păstreze și sezonul viitor. Se vorbește deja de o ofertă de peste două milioane de euro venită de la Beșiktaș. Dar sunt și alte echipe de top de pe continent care îl monitorizează. În funcție de ce se întâmplă în continuare la World Cup, cota lui Lukic poate urca semnificativ. Varianta plecării încă din această vară de la clubul la care este sub contract încă trei ani prinde și mai mult contur. Clujenii iau în calcul că randamentul bosniacului poate scădea sezonul viitor. Dar motivul care poate înclina și mai mult balanța este acela că ’’U’’ nu poate conta pe Lukic imediat după Cupa Mondială.

Conform reglementărilor FIFA și a înțelegerilor cu sindicatul jucătorilor, fiecare fotbalist prezent la turneul final va avea trei săptămîni de vacanță. Iar Bosnia are mari șanse să ajungă în 16-imi, în condițiile unei victorii în fața celor din Qatar. Astfel, Lukic ar rata duelul cu Dinamo Kiev, Supercupa României și startul Superligii.

Eșec în fața unor juniori în primul amical din Austria

În condițiile în care  trupa lui Bergodi are o vară aglomerată, cu un start rapid de sezon, perioada de pregătire capătă o importanță aparte. U Cluj a ales Bad Radkersburg (Austria) ca destinație pentru cantonamentul extern. Întoarcerea în țară e prevăzută cu mai puțin de o săptămână înaintea primei manșe cu Dinamo Kiev (9 iulie) din Europa League. Primul din cele patru jocuri de pregătire a fost în compania unei reprezentative, cea sub 19 ani a Croației. Care, surprinzător, a reușit să se impună cu 2-1. Clujenii au înscris abia pe finalul jocului în care doi dintre fotbaliștii aduși în această vară au fost titulari, Poulolo și Ștefănescu. Urmează duelurile cu Ujpest (locul șapte în prima ligă maghiară), Vojvodina Novi Sad (vicecampioana Serbiei) și Nyiregyhaja (locul nouă sezonul trecut în Superliga Ungariei).

Dueluri de foc în Europa League – ‘’Dacă era și Real Madrid în urnă, cu ei picam’’

Tragerea la sorți pentru cupele europene nu a fost deloc blândă cu ‘’șepcile roșii’’. Explicația este simplă, trupa lui Bergodi nu a avut statutul de cap de serie din cauza coeficientul scăzut. Din postura de vicecampioana și finalistă a Cupei, U Cluj o va înfrunta pe Dinamo Kiev în primul tur preliminar din Europa League.‘’Dacă era și Real Madrid în urne, la tragerea la sorți, sigur jucam cu spaniolii’’, a făcut haz de necaz Alex Chipciu.‘’Anul acesta va fi și mai greu, trebuie să confirmăm că suntem la un nivel ridicat’’, a concluzionat antrenorul Bergodi.

Lucrurile rămân la fel de complicate și în cazul în care clujenii trec de ucraineni. Următorul adversar ar fi locul trei din Grecia, PAOK, echipă care s-a despărțit în această vară de antrenorul Răzvan Lucescu. Și în cazul unei ’’retrogradări’’ în Conference traseul va fi complicat. Clujenii i-ar înfrunta pe norvegienii de la Brann în turul doi preliminar. Un club cu un lot evaluat la aproape  30 de milioane de euro.

Citește și alte astfel de articole pe site înainte de reluarea Superligii. Vezi, de pildă, materialele noastre despre nou-promovatele Corvinul, Sepsi sau FC Voluntari. Citește și despre noul antrenor de la CFR Cluj, Antonio Folha sau despre ce a însemnat Darius Olaru pentru FCSB! Vezi și articolul pentru Corvinul, dar și pe cel pentru FK Auda, Petrolul sau Farul.

Superbet
Unibet
Toto Gaming
NetBet
Scor: 9.7
Profită acum!
Scor: 9.4
Profită acum!
Scor: 9.7
Profită acum!
Scor:
Prinde oferta
Ponturi
Și
Oferte
CM2026