
Cristina Neagu și-a anunțat meciul de retragere din handbal. Cifrele unei cariere impresionante
Cristina Neagu a anunțat că meciul oficial care va marca retragerea sa din handbal va avea loc pe data de 8 iunie, în Sala Polivalentă din București. Cu acest prilej, aruncăm o privire peste cariera impresionantă a celei mai bune handbaliste din istoria României.
Cristina Neagu, numită de 4 ori cea mai bună jucătoare din lume, a precizat că nu vrea să trateze meciul de retragere ca pe un adio, ci ca pe o sărbătoare, pentru a celebra cariera ilustră pe care și-a construit-o.
Cristina Neagu se retrage din handbal
„Am crezut că nu voi avea emoții. Îmi aduc aminte că la 18 ani îmi spuneau cele de 30 de ani că sunt enervant de tânără. Anii au trecut cu folos, mii și mii de antrenamente, meciuri, a venit timpul să spun stop.
Pe 8 iunie nu e un adio, vreau să fie o sărbătoare, să mă bucur împreună cu fostele mele colege. Să sărbătorim alături de fani. O zi specială care îmi va rămâne în suflet”, a spus Cristina Neagu, în cadrul unei conferință de presă.
Meciul va avea loc pe 8 iunie, de la ora 16:00, în Sala Polivalentă. Mai multe staturi ale handbalului mondial sunt așteptate să ia parte la eveniment.
Cristina Neagu, o carieră impresionantă
Cristina Neagu a evoluat timp de 17 ani în naționala României. A contribuit decisiv la obținerea medaliei de bronz la Campionatul Mondial, din 2015, și a celei europene, în 2010.
De-a lungul carierei sale, Neagu a participat la șapte ediții ale Campionatului Mondial, jucând în 48 de meciuri și înscriind 250 de goluri pentru reprezentativa României. Performanțele sale remarcabile includ și titlul de golgheter all-time al Campionatului European, atât la feminin, cât și la masculin, cu un total de 303 goluri marcate.
În cadrul Campionatului European din 2010, a fost cea mai bună marcatoare, cu 53 de goluri. Cinci ani mai târziu, la Campionatul Mondial desfășurat în Danemarca, a fost desemnată MVP-ul competiției, după ce a înscris 63 de goluri, fiind totodată și cea mai bună marcatoare a turneului.
Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună handbalistă a României în șase rânduri: 2009, 2010, 2015, 2016, 2017 și 2018.
În ceea ce privește cariera la nivel de club, Neagu a cucerit Liga Campionilor în 2015, alături de Buducnost, din Muntenegru. Palmaresul său mai cuprinde șapte titluri naționale câștigate în România, precum și patru titluri obținute în Muntenegru. De asemenea, în ianuarie 2023, Cristina Neagu a devenit una dintre cele doar patru jucătoare din istoria Ligii Campionilor care au depășit pragul de 1.000 de goluri marcate în competiție.
Cele mai importante momente din cariera Cristinei Neagu:
- 2023 – A treia jucătoare din lume în istoria EHF care a marcat 1000 de goluri în Liga Campionilor
- 2022 – Prima marcatoare în istoria EHF Euro care atinge borna de 300 de goluri
- 2022 – Golgeterul competițiilor în sezonul 2021-2022: Liga Campionilor EHF Feminin, Cupa României la Handbal, Campionatul Național de Handbal „Liga Florilor”
- 2020 – Prima jucătoare în istoria EHF Euro care marchează 250 de goluri
- 2018 – Premiul IHF „Cea mai bună jucătoare a lumii”
- 2018 – „Golgheterul all-time” al Campionatului European de Handbal Feminin
- 2018 – „Golgheterul Ligii Campionilor” EHF
- 2017 – Inter stânga al echipei All-Star în Liga Camponilor EHF
- 2016 – Premiul IHF „Cea mai bună jucătoare a lumii”
- 2015 – Trofeul Ligii Campionilor EHF, cu ŽRK Budućnost Podgorica
- 2015 – Premiul IHF „Cea mai bună jucătoare a lumii”
- 2015 – Premiul pentru „Cea mai bună jucătoare, marcatoare și inter stânga” la Campionatul Mondial
- 2015 – Medalia de Bronz cu Naționala României la Campionatul Mondial
- 2010 – Premiul IHF „Cea mai bună jucătoare a lumii”
Concluzii
Cristina Neagu este, probabil, cea mai bună jucătoare din istoria handbalului. Putem să ne considerăm norocoși că am avut șansa să fim contemporani cu ea și să-i admirăm măiestria pe teren.
Fanii handbalului o pot vedea pe teren pentru o ultimă demonstrație la meciul de retragere, programat pe 8 iunie, în Sala Polivalentă din București.
Pe site-ul nostru poți citi și alte articole interesante din lumea sportului, cum ar fi un preview al Turului Italiei, un portret al lui Alfredo Di Stefano sau lista românilor care au antrenat echipe naționale din străinătate. Vezi pe site-ul nostru și preview-ul pregătit pentru Conclav 2025.
Pentru cele mai bune ponturi din handbal și nu numai, rămâi alături de echipa BETuri.ro. Nu uita că ai alte analize de calitate pentru tine pe site, la rubrici precum Biletul Zilei sau Cota 2. Spor(t) în toate!