WTA Praga 2020: Simona Halep câștigă primul turneu de la revenire

WTA Praga 2020, Simona Halep campioană

WTA Praga 2020. Simona Halep e prima jucătoare din România care ia titlul aici

WTA Praga 2020 s-a încheiat cu un succes românesc. La primul turneu de după debutul pandemiei, Simona Halep a defilat, terminând concursul praghez cu un succes categoric. Pe site-ul nostru veți găsi mereu știri din sport interesante!

Alexandra Cadanțu și Mihaela Buzărnescu au fost aproape de a se impune la Praga, în 2013, respectiv 2018. Simona Halep a devenit prima jucătoare din România care se impune aici. În finală, numărul 2 mondial a dispus cu 6-2, 7-5 de belgianca Elise Martens, la capătul unei ore și 35 de minute de joc.

A fost cea de-a cincea întâlnire directă între cele două (4-1 după meciul de azi). Ca și în precedentele două meciuri directe pe zgură, Halep s-a impus în minimum de seturi. Forma jucătoarei din Constanța este o veste bună pentru cei care vor să mizeze pe româncă pe biletul zilei!

În direct la Digisport, românca a declarat finală: ”Vreau să vă mulţumesc tuturor că aţi venit aici, ştiu că sunt condiţii dificile. Şi că nu a fost uşor. M-am simţit în siguranţă, chiar dacă m-am plictisit în cele zece zile în care am stat în cameră. Mulţumesc şi celor de la WTA pentru organizarea acestui turneu într-o perioadă dificilă. Sunt foarte fericită că am câştigat aici, am revenit în Praga după 15 ani. Nici nu mai ştiam cum e. M-am simţit excelent şi sper să mai vin, pe viitor, aici”.

Premiul pentru câștigarea turneului WTA Praga 2020 este de 280 puncte în clasamentul mondial, precum și un cec în valoare de 25.000 de dolari. Cu punctele acumulate aici, Simona Halep își consolidează locul al doilea, după australianca Ashleigh Barty. Ea rămâne, însă, în fața unor jucătoare precum Karolina Pliskova, Sofia Kenin, Elina Svitolina, Bianca Andreescu și, mai ales, Serena Williams.

WTA Praga 2020. România aproape de o dublă!

WTA Praga 2020 se putea încheia cu un dublu succes românesc. Monica Niculescu și Raluca Olaru au fost învinse, însă, de cehoaicele Lucie Hradecka și Kristyna Pliskova, scor 6-2, 6-2.

A fost o prezență masivă a jucătoarelor din România aici. Pe lângă Simona Halep, România a mai fost reprezentată la simplu de Irina Begu (semifinale), Patricia Țig (primul tur), Gabriela Ruse (primul tur) și Ana Bogdan (sferturi, abandon). Acestora li s-au adăugat Laura Paar, Monica Niculescu și Raluca Olaru în proba de dublu.

Să vedem ce urmează pentru Simona Halep după turneul WTA Praga 2020. La final de lună începe US Open, dar Halep a declarat că nu va participa la niciun turneu care are loc înafara Europei. Să vedem dacă românca se va răzgândi.

Rămâi informat alături de noi și pariază inteligent!