Andrei ReF
15 martie 2024

Trageri la sorți Champions League – Sferturi UCL 2023/2024 + traseul complet

5/5 - (1 vote)

Trageri la sorți Champions League 2023/2024. Știm cele mai bune 8 echipe din acest sezon de Liga Campionilor. Faza grupelor Champions League s-a jucat și s-a încheiat pentru ultima oară (din sezonul viitor, formatul Champions League va arăta diferit).

City s-a jucat cu Copenhaga, Barcelona a trecut ușor de Napoli. Emoții maxime cu Arsenal și Atletico, câștigătoare la penalty-uri. Real Madrid s-a chinuit cu Leipzig, însă a reușit să se califice. Dortmund a profitat de atmosfera de acasă și a eliminat-o pe PSV. PSG atacă trofeul UCL, iar Real Sociedad nu s-a putut opune. Bayern a spălat rușinea și a câștigat returul cu Lazio în stilul propriu: demolare germană!

Cunoaștem echipele calificate în sferturile de finală Champions League, însă așteptăm și tragerile la sorți din UCL. Hai să vedem în continuare cum arată tabloul calificatelor, cine cu cine poate pica + programarea partidelor din sferturile Champions League! Rămâi alături de noi și dacă vrei să afli în timp real care sunt meciurile din cadrul sferturilor de finală UCL 2023/2024.

Trageri la sorți Champions League Live – Află în timp real care sunt sferturile Champions

Stai cu noi și află în timp real care sunt sferturile de finală UCL. Urmărim și postăm LIVE noutățile din cadrul ceremoniei de tragere la sorți UCL 2023.

• Meci 1 – Arsenal vs Bayern Munchen (tur 09.04.2024 – retur 16.04.2024) – Sferturi Champions League
  • Meci 2 – Atletico Madrid vs Borussia Dortmund (tur 09.04.2024 – retur 16.04.2024) – Sferturi UCL
  • Meci 3 – Real Madrid vs Manchester City (tur 09.04.2024 – retur 16.04.2024)
  • Meci 4 – PSG vs Barcelona (tur 09.04.2024 – retur 16.04.2024) – Sferturi Champions League

Ruta semifinale UCL 2024:

• Semifinala 1: Câștigătoare Meci 2 vs Câștigătoare Meci 4
  • Semifinala 2: Câștigătoare Meci 1 vs Câștigătoare Meci 3

După tragerea la sorți, UEFA va comunica data și ora pentru fiecare meci în parte. Tot atunci vom actualiza și noi lista de mai sus cu informații despre sferturile de finală Champions League + meciuri posibile în semifinale și finală! Vineri aflăm toate variabilele rămase în joc în sezonul de UCL în regim LIVE-TEXT.

Trageri la sorți Champions League în direct – Când sunt tragerile la sorți UCL?

Meciurile din fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor se trag la sorți la finalul săptămânii. Mai precis: vineri, ora 13. Ceremonia poate fi urmărită în direct pe canalele de sport principale de la noi – Digi Sport, Prima Sport, Orange Sport. O altă soluție este și live-stream-ul oferit pe UEFA.com de către organizatori.

Trageri la sorți Liga Campionilor – Cine s-a calificat în sferturile UCL + regulament

Optimile de finală au propus partide destul de echilibrate în acest sezon. Iată cum a arătat împerecherea din optimi, dar și cine a reușit să treacă mai departe în competiție!

• Optime 1 – Lazio – Bayern (1:0 & 0:3) – Bayern se califică în sferturi, scor general 3:1.
  • Optime 2 – PSG – Real Sociedad (2:0 & 2:1) – PSG se califică în sferturi, scor general 4:1.
  • Optime 3 – Leipzig – Real Madrid (0:1 & 1:1) – Real Madrid se califică în sferturi, scor general 2:1.
  • Optime 4 – Copenhaga – Man City (1:3 & 1:3) – Man City se califică în sferturi, scor general 6:2.
  • Optime 5 – Napoli vs Barcelona (1:1 & 1:3) – Barcelona se califică în sferturi, scor general 4:2.
  • Optime 6 – Porto – Arsenal (1:0 & 0:1) – Arsenal se califică în sferturi la loviturile de departajare.
  • Optime 7 – PSV – Dortmund (1:1 & 0:2) – Dortmund se califică în sferturile UCL, scor general 3:1.
  • Optime 8 – Inter – Atletico Madrid (1:0 & 1:2) – Atletico se califică în sferturi la loviturile de departajare.

Favoritele la trofeu în Liga Campionilor – Cote Pariuri Antepost UCL

ÎNAINTE de tragerile la sorți pentru sferturi Liga Campionilor, cotele arată astfel: