prgoram jo 2020
Viorel Berbece
16 iulie 2021

Program Jocurile Olimpice – Când intră în competiție sportivii noștri

România va fi reprezentată la Tokyo de 104 sportivi. Am scris despre ei pe site. Avem chiar și câteva portrete realizate pentru favoriții noștri la medalii olimpice. Așadar, poți citi despre Ana Maria Brânză, Robert Glință, David Popovici, Larisa Iordache sau lotul de canotaj. Ne-am gândit că ai vrea să știi exact când intră ai noștri în competiție, așa că am pregătit pentru tine un program JO 2020, prezentat în ora României.

Cine transmite Jocurile Olimpice – Program JO 2020

În România, Jocurile Olimpice de la Tokyo vor fi transmise de Eurosport. Câteva dintre evenimente vor fi retransmise și de TVR, precum e cazul meciurilor reprezentativei olimpice de fotbal. Așdar, liber acces la competiția care se va desfășura în Japonia, din păcate fără prezența spectatorilor. Iată așadar cum arată program JO 2020 pentru sportivii noștri.

Atletism – Jocurile Olimpice 2020, Program

Altă dată o secțiune foarte urmărită de români, acum atletismul este mai degrabă un loc de unde ar puti sări surpriza în program JO 2020. Iată unde și când vor concura sportivii noștri:

  • Vineri, 30 iulie, ora 03:45 – Calificări aruncarea discului, masculin (Eurosport)
  • Sâmbătă, 31 iulie, ora 14:15 – Finala probei de aruncare a discului, masculin (Eurosport)
  • Duminică, 1 august, ora 03:10 – Calificări aruncarea ciocanului, feminin
  • Duminică, 1 august, ora 03:50 – Calificări săritura în lungime, feminin (Eurosport)
  • Luni, 2 august, ora 03:00 – Calificări aruncarea ciocanului, masculin
  • Luni, 2 august, ora 03:35 – Seriile de calificare 1500 m feminin (Eurosport)
  • Marți, 3 august, ora 03:45 – Seriile de calificare 400 m feminin (Eurosport)
  • Marți, 3 august, ora 04:50 – Finala săritura în lungime, feminin (Eurosport)
  • Marți, 3 august, ora 13:15 – Calificări aruncarea greutății, masculin
  • Marți, 3 august, ora 14:35 – Finala probei de aruncare a ciocanului, feminin (Eurosport)
  • Miercuri, 4 august, ora 03:05 – Calificări proba de aruncarea sulției, masculin (Eurosport)
  • Miercuri, 4 august, ora 13:00 – Semifinale 1500 m feminin (Eurosport)
  • Miercuri, 4 august, ora 13:30 – Semifinalele de la 400 m feminin (Eurosport)
  • Miercuri, 4 august, ora 14:15 – Finala probei de aruncare a ciocanului, masculin (Eurosport)
  • Joi, 5 august, ora 03:10 – Calificări săritura în înălțime, feminin (Eurosport)
  • Joi, 5 august, ora 05:05 – Finala probei de aruncare a greutății, masculin (Eurosport)
  • Vineri, 6 august, ora 01:30 – 50 km marș, finala (Eurosport)
  • Vineri, 6 august, ora 13:35 – Finala 400 m feminin (Eurosport)
  • Vineri, 6 august, ora 15:50 – Finala 1500 m feminin (TVR, Eurosport)
  • Sâmbătă, 7 august, ora 13:35 – Finala probei de săritură în înălțime, feminin (Eurosport)
  • Sâmbătă, 7 august, ora 14:00 : Finala probei de aruncarea suliței, masculin (Eurosport)

Program JO 2020 – Sportivii României – Baschet 3X3

  • Sâmbătă, 24 Iulie, ora 04:40 – China – România (Eurosport)
  • Sâmbătă, 24 Iulie, ora 08:25 – România – Japonia (Eurosport)
  • Duminică, 25 Iulie, ora 04:40 – România – Italia (Eurosport)
  • Duminică, 25 Iulie, ora 11:30 – România – SUA (Eurosport)
  • Luni, 26 Iulie, ora 04:40 – Mongolia – România (Eurosport)
  • Luni, 26 Iulie, ora 08:00 – România – Rusia (Eurosport)
  • Marti, 27 Iulie, ora 12:50 – Franța – România (Eurosport)
  • Marti, 27 Iulie, ora 14:30 – Sferturi (Eurosport)
  • Miercuri, 28 Iulie, orele 11 și 12:10 – Semifinale (Eurosport)
  • Miercuri, 28 Iulie, orele 14:45 și 16:25 – Finala Mică și Finala Mare (Eurosport)

Box – Program Olimpiada Tokyo 2020

  • Sîmbătă, 24 Iulie – Începe faza calificărilor către fazele superioare pentru toate categoriile
  • Duminică, 25 Iulie, 05:00 – Sportivii din categoria muscă feminin încep competiția
  • Luni, 26 Iulie, 05:00 – Sportivii din categoria muscă masculin încep competiția
  • Duminică, 1 August, 05:00, 11:15 & 17:00, 17:15 – Sferturi de finală categoria muscă la feminin
  • Marți, 3 August, 05:00, 11:15 & 17:30, 17:48 – Sferturi de finală categoria muscă la masculin
  • Miercuri, 4 August, 09:00, 14:15 – Semifinale categoria muscă la feminin
  • Joi, 5 August, 09:30, 14:48 – Semifinale categoria muscă masculin
  • Sâmbătă, 7 August, 09:00 (masculin), 14:15 (feminin) – Finala box categoria muscă feminin, Finala box categoria muscă masculin (Eurosport)

Ciclism

  • Sâmbătă, 24 Iulie, ora 05:00 – Cursa masculină (Eurosport)
  • Miercuri, 28 iulie, ora 08:00 – Contratimp individual – masculin (Eurosport)

Canoe Sprint

  • Marți, 3 August, orele 03:44 și 03:55 – Semifinale Canoe Dublu (TVR, Eurosport)
  • Marți, 3 August, ora 05:54 – Finala Canoe Dublu (TVR, Eurosport)

Canotaj

Poate cele mai mari speranțe pentru mai mult de o medalie la program JO 2020 vin de aici:

  • Vineri, 23 iulie, începând cu ora 04:30 – Seriile de calificare pentru dublu vâsle feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Sâmbătă, 24 iulie, începând cu ora 03:30 – Recalificări pentru dublu vâsle feminin și masculin
  • Sâmbătă, 24 iulie, începând cu ora 03:50 – Seriile de calificare pentru dublu rame feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Sâmbătă, 24 iulie, începând cu ora 04:50 – Seriile de calificare pentru Dublu vâsle categorie ușoară feminin (L2x)
  • Sâmbătă, 24 iulie, începând cu ora 05:50 – Seriile de calificare pentru ambarcațiunile de patru rame fără cârmaci feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Dumincă, 25 iulie, începând cu ora 03:40 – Recalificări pentru dublu rame feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Duminică, 25 iulie, începând cu ora 04:20 – Recalificări pentru Dublu vâsle categorie ușoară feminin (L2x)
  • Duminică, 25 iulie, începând cu ora 05:00 – Seriile de calificare pentru ambarcațiunile de 8+1 masculin și feminin (TVR, Eurosport)
  • Luni, 24 iulie, începând cu ora 04:20 – Semifinale pentru dublu vâsle feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Luni, 26 iulie, începând cu ora 05:00 – Recalificări patru rame fără cârmaci feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Marți, 27 iulie, începând cu ora 04:30 – Semifinale pentru dublu rame feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Marți, 27 iulie, începând cu ora 05:38 – Semifinale pentru Dublu vâsle categorie ușoară feminin (L2x) (TVR, Eurosport)
  • Miercuri, 28 iulie, ora 03:18 – Finalele pentru dublu vâsle feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Miercuri, 28 iulie, începând cu ora 03:50 – Finalele pentru patru rame fără cârmaci feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Miercuri, 28 iulie, ora 04:30 – Recalificări 8+1 feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Joi, 29 iulie, ora 03:18 : Finalele pentru dublu rame feminin și masculin (TVR, Eurosport)
  • Joi, 29 iulie, ora 04:10 – Finală dublu vâsle categorie ușoară feminin (L2x) (TVR, Eurosport)
  • Vineri, 30 iulie, ora 04:05 – Finalele de 8+1 feminin și masculin (TVR, Eurosport)

Fotbal – Program JO 2020

  • Joi, 22 Iulie, ora 14:00 – Honduras – România (TVR1, Eurosport)
  • Duminică, 25 Iulie, ora 14:00 – România – Coreea de Sud (TVR, Eurosport)
  • Miercuri, 28 Iulie, ora 11:30 – România – Noua Zeelandă (TVR, Eurosport)
  • Sferturi, Sâmbătă, 31 Iulie (TVR, Eurosport)
  • Semifinale, Marți, 3 August (TVR, Eurosport)
  • Finala Mică, Vineri, 6 August, ora 14:00 (TVR, Eurosport)
  • Finala Mare, Sâmbătă, 7 August, ora 14:30 (TVR, Eurosport)

Gimnastică artistică – Program Jocurile Olimpice 2020

Vor reuși Larisa Iordache și Marian Drăgulescu să aducă o medalie României în program JO 2020?

  • Duminică, 1 August, ora 11:00 – Finala Masculină la Sol (Eurosport, TVR)
  • Duminică, 1 August, ora 11:55 – Finala Feminină la Sărituri (Eurosport, TVR)
  • Luni, 2 August, ora 12:00 – Finala Feminină la Sol (Eurosport, TVR)
  • Luni, 2 August, ora 12:54 – Finala Masculină la Sărituri (Eurosport, TVR)
  • Marți, 3 August, ora 11:48 – Finala Feminină la Bârnă (Eurosport, TVR)

Înot – De aici vine surpriza în program JO 2020?

Marile surprize din program JO 2020 pot veni de la Robert Glință și David Popovici:

  • Duminică, 25 Iulie, începând cu ora 14:19 – seriile de calificare pentru 100 m spate masculin (TVR, Eurosport)
  • Luni, 26 iulie, începând cu ora 05:31 – semifinale 100 m spate masculin (TVR, Eurosport)
  • Marți, 27 iulie, ora 04:59 – finala 100 m spate masculin (TVR, Eurosport)
  • Marți, 27 iulie, începând cu ora 13:00 – seriile de calificare pentru 100 m liber masculin (TVR, Eurosport)
  • Miecuri, 28 iulie, ora 04:30 – semifinale 100 m liber masculin (TVR, Eurosport)
  • Miercuri, 28 iulie, începând cu ora 13:02 – seriile de 100 m liber feminin (TVR, Eurosport)
  • Joi, 29 iulie, începând cu ora 04:54 – semifinale 100 m liber feminin (TVR, Eurosport)
  • Joi, 29 iulie, ora 05:37 – finala 100 m liber masculin (TVR, Eurosport)
  • Vineri, 30 Iulie, ora 04:59 – finala 100 m liber feminin (TVR, Eurosport)

Judo – Olimpiada Tokyo Program

  • Duminică, 25 Iulie – sesiunea competițională începe la ora 05:00 – sesiunea 1 – Calificări Judo feminin (-52 kg), sferturi de finală feminin (-52 kg)
  • Duminică,25 Iulie – sesiunea competițională începe la ora 11:00 – sesiunea 2 – recalificări judo feminin (-52 kg), + Finala judo feminin 52 kg
  • Luni, 26 Iulie – sesiunea competițională începe la ora 05:00 – sesiunea 1 – Calificări Judo masculin (-73 kg), sferturi de finală masculin (-73 kg)
  • Luni, 26 Iulie – sesiunea competițională începe la ora 11:00 – sesiunea 2 – recalificări judo masculin (-73 kg), + Finala judo masculin 73 kg
  • Vineri, 30 Iulie – sesiunea competițională începe la ora 05:00 – sesiunea 1 – Calificări Judo masculin ( +100kg), sferturi de finală masculin ( +100 kg)
  • Vineri, 30 Iulie – sesiunea competițională începe la ora 11:00 – sesiunea 2 – recalificări judo masculin ( +100 kg), + Finala judo masculin +100 kg (Eurosport)

Program JO 2020 – Lupte greco-romane

  • Duminică, 1 August, 12:15 – Semifinale categoria 130 kg, masculin (Eurosport)
  • Luni, 2 august, 05:30 – Sferturi & Semifinale categoria 97 kg, masculin (Eurosport)
  • Luni, 2 agust – Finala mică și finala mare la categoria 130 kg masculin – imediat după semifinalele categoriei 76 kg, feminin (Eurosport)
  • Marți, 3 august, de la ora 05:30 încolo: Calificări și semifinale categoria 62 kg feminin (Eurosport)
  • Miercuri, 4 august, de la 12:15 încolo: finala mică și finala mare categoria 62 kg feminin (Eurosport)
  • Joi, 5 august, de la 12:15 încolo: semifinale categoria 53 kg feminin (Eurosport)
  • Vineri, 6 august, de la 12:15 încolo: semifinale categoria 50 kg feminin + finala mică și finala mare categoria 53 kg feminin (Eurosport)
  • Sâmbătă, 7 august, de la 12:45 încolo: finala mică și finala mare – categoria 97 kg masculin + finala mică și finala mare – categoria 50 kg feminin (Eurosport)

Scrimă – Program JO, Tokyo 2020

Program JO 2020 începe în forță, cu o posibilă medalie din start în proba de spadă feminin:

  • Sâmbătă, 24 iulie, începând cu ora 03:00 – Începe faza KO pentru proba de spadă feminin și sabie masculin
  • Sâmbătă, 24 iulie, ora 13:50: Finala mică pentru proba de spadă feminin și sabie masculin
  • Sâmbătă, 24 iulie, ora 14:45 – Finala mare pentru proba de spadă feminin, apoi sabie masculin

Tenis

Mihaela Buzărnescu – Alison Riske, turul 1, sâmbătă, 24 iulie, ora 08:50 (Eurosport)

Tenis de Masă – Program JO Tokyo 2020

  • Duminică, 25 Iulie, 14:00 – Semifinale dublu mixt
  • Luni, 26 Iulie, 15:00 – Finala dublu mixt
  • Joi, 29 Iulie, 05:00 – Semifinale simplu feminin
  • Joi, 29 Iulie, 10:00 – Semifinale simplu masculin
  • Joi, 29 Iulie, 15:00 – Finala simplu feminin
  • Vineri, 30 Iulie, 15:00 – Finala simplu masculin
  • Marți, 3 August, 13:30 – Semifinala echipe feminin
  • Miercuri, 4 August, 05:00 – Semifinala echipe feminin
  • Joi, 5 August, 11:30 – Finala echipe feminin

Tir cu arcul

  • Vineri, 23 Iulie, ora 03:00 – Proba inviduală feminină – Calificări (Eurosport)
  • Marți, 27 Iulie, ora 04:09 – Începe faza KO (Eurosport)
  • Vineri, 30 Iulie, orele 08:45 – 10:45 – Fazele superioare și finalele (Eurosport)

Tir Sportiv, Program TV JO 2020

Aici, Laura Ilie poate aduce o frumoasă surpriză în program JO 2020:

  • 24 Iulie, 08:30 – Calificări 10m pușcă aer comprimat feminin
  • 24 Iulie, 10:45 – Finala 10m pușcă aer comprimat feminin

Triatlon

  • Luni, 26 Iulie, ora 02:30 – proba masculină de triatlon

Concluzii

Studiind acest program JO 2020, putem spune că urmează o perioadă de mari emoții. Sperăm că vom avea un bilanț de medalii mulțumitor, chiar dacă la capitolul pariuri antepost pentru Jocurile Olimpice nu suntem favoriți la prea multe discipline. Spor(t) în toate le dorim alor noștri. Tu stai alături de BETuri.ro pentru toate informațiile de care ai nevoie vara aceasta!