finala champions league 2012

Finala Champions League 2012 – Primul triumf pentru Chelsea

Autor: Cristi Geiger
Ultimul update pe: iunie 5, 2025
Rate this post

Finala Champions League 2012 a marcat primul triumf pentru Chelsea în cea mai importantă competiție la nivel de cluburi din Europa. Echipa BETuri.ro îți prezintă cele mai tari finale de Cupa Campionilor Europeni și UEFA Champions League. Din istorie! Și poveștile din jurul lor. Un serial de 10 episoade, cu emoții și amintiri, cu lacrimi și eroi, cu fotbaliști deveniți legende și cu clipe de neuitat. Hai să vedem împreună ce s-a întâmplat în ediția 2011-2012!

Pe 19 mai 2012, pe Allianz Arena din Munchen, în fața a 66.000 de spectatori, s-a jucat o finală de UEFA Champions League memorabilă. Bayern era ultra-favorită și evolua pe propria arenă. Chelsea ajungea în ultimul act pentru a doua oară în ultimii 4 ani și nu avea antrenor principal pe bancă. Roberto Di Matteo era interimar la acea vreme. Italianul a reușit să o facă pe Chelsea prima echipă din Londra ce se impune în ultimul act al celei mai importante competiții europene. O poveste ieșită din comun!

Finala Champions League 2012 – Chelsea vs Bayern Munchen 1-1, 5-4 pen.

Chelsea:

  • Cech – Bosingwa, David Luiz, Cahill, Cole – Lampard, Mikel – Kalou, Mata, Bertrand – Drogba. Au mai jucat: Malouda și Torres. Antrenor: Roberto Di Matteo.

Bayern:

  • Neuer – Lahm, Tymoshchuk, Boateng, Contento – Kroos, Schweinsteiger – Robben, Muller, Ribery – Gomez. Au mai jucat: van Buyten și Olic. Antrenor: Jupp Heynckes.

Au marcat: Muller '83 și Drogba '88.

Loviturile de la 11 metri:

  • Marchează: Lahm, Mario Gomez, Neur – David Luiz, Lampard, Cole, Drogba
  • Ratează: Mata –- Olic, Schweinsteiger

Drumul spre Munchen – Finala Champions League 2012

Din postura de vicecampioană a Angliei, Chelsea a accesat direct grupele UEFA Champions League. A fost 2-0 și 1-2 cu Bayer Leverkusen, 1-1 și 3-0 cu Valencia și 5-0 plus un 1-1 contra belgienilor de la Genk. Chelsea câștigă grupa și apoi o depășește, în optimi, pe Napoli cu 5-4 la general, dublă decisă în prelungiri. Sfertul a fost fără istoric, 1-0 și 2-1 cu Benfica. A urmat un 1-0 la Londra cu Barcelona lui Messi. La retur, John Terry vede roșu în minutul 37, dar Barcelona nu poate mai mult de un 2-1.

În căutarea golului calificării, toată lumea e în avanposturi și, pur și simplu, Fernando Torres e uitat la mijlocul terenului. O degajare lungă îl găsește pe iberic plecat singur spre poarta Barcelonei, din propria jumătate, cu primul adversar în spatele sau la peste 10 metri. “El Nino” egalează și consfințește calificarea lui Chelsea, din nou în finală. Pierduse, 4 ani mai devreme, ultimul act împotriva rivalei din campionat, Manchester United.

Cu gândul la ultimul act jucat pe propria arenă, Bayern pleacă în competiție din baraj. Cu titlul adjudecat de Borussia lui Jurgen Klopp, bavarezii au terminat pe 3 în anul precedent, cu Leverkusen vicecampioană. Oamenii pregătiți de Jupp Heynckes fac 4-0 la general cu Zurich. Apoi, practic defilează în grupă. 2-0 și 3-1 cu Villarreal, 2-0 și 0-2 cu Manchester City, plus un 1-1 și 3-2 cu Napoli. În faza eliminatorie e 7-1 cu Basel și 4-0 cu Marseille. Mai greu, desigur, la penalty-uri de departajare, trece de Real Madrid. Ronaldo, Kaka și Ramos au ratat.

Cum să pierzi “acasă”

Finala Champions League 2012 a fost arbitrată de portughezul Pedro Proenca. Anglia era pe val, a trimis în finală o echipă pentru a 6-a oară în ultimele 8 ediții. Mai mult, în 2008 finala fusese sută la sută englezească, atunci când tot Chelsea a jucat contra lui Manchester United.

La Munchen, de la ambele echipe au absentat mulți jucători extrem de importanți. De la gazde au lipsit Alaba, Badstuber și Luiz Gustavo. Chelsea nu s-a bazat pe Ivanovic, Meireles, Ramires și căpitanul John Terry. Dar l-a avut în zi de grație, din nou, pe portarul Petr Cech. Meciul a fost dominat total de Bayern, însă cehul a fost în zi mare – a fost desemnat omul meciului, la final.

În ciuda multelor ocazii, bavarezii nu reușesc să spargă devensiva lui Chelsea decât în minutul 83. Centrarea lui Kroos pentru Muller e deviată în plasă, iar germanii sunt cu mâinile întinse spre trofeu. Nu e de acord Didier Drogba care, 5 minute mai târziu, punctează și trimite meciul în prelungiri. Acolo, Bayern are golul victoriei pe masă, dar Robben nu îl servește. Bavarezii primesc un penalty în prima repriză adițională, dar Cech îi refuză golul fostului său coechipier de la Chelsea.

Finala Champions League 2012 s-a decis la penalty-uri

Se ajunge la penalty-urile de departajare, unde Bayern începe superb. Lahm punctează, iar Chelsea ratează prin Mata. Înscriu Gomez și Neuer, dar fac la fel David Luiz, Lampard și Cole. La ultimul penalty al gazdelor Schweinsteiger dă în bară. Apoi Drogba, omul care a dus meciul la prelungiri, înscrie nonșalant, iar Chelsea devine prima echipă din Londra – capitala țării care a inventat fotbalul – care câștigă Cupa Campionilor Europeni. Performanța avea să fie repetată 9 ani mai târziu.

Bayern s-a răzbunat chiar anul următor. S-a impus la… Londra, în fața marii rivale Dortmund cu gol decisiv marcat în minutul 89 de Arjen Robben, cel care ratase penalty-ul din prelungirile finalei precedente.

Știai că?

Cele mai multe finale în competiție le are, evident, Real Madrid. Dacă toată lumea știe ce și când au câștigat “los blancos”, hai să trecem împreună în revistă ultimele acte pierdute. În 1962 a pierdut cu Benfica, 5-3 (la Amsterdam), în 1964 a cedat în fața Interului cu 1-3 (la Viena) și în 1981 a fost învinsă de Liverpool cu 0-1 (la Paris).

Milan (7 câștigate și 4 pierdute) și Bayern (6 câștigate -5 pierdute) urmează pe listă, cu câte 11 finale. Cele mai multe finale pierdute le are Juventus. “Bătrâna Doamnă” are un neverosimil record negativ de 7 eșecuri în ultimul act (cel mai recent în 2017). Pentru Juventus au fost doar două succese.

Concluzii

Acesta a fost articolul nostru despre finala Champions League 2012. Citește și despre Liverpool – Milan 3-3, finala din 2005, dar și despre finala din 1999, Manchester United – Bayern Munchen. Avem pentru tine și retrospectiva sezonului perfect făcut de Inter în 2010, culminat cu finala câștigată în fața lui Bayern.

Te invităm să arunci un ochi și peste alte articole interesante din lumea sportului de pe site-ul nostru. Vezi care sunt cele mai tari pariuri pentru Campionatul Mondial al Cluburilor. Ai și un preview EURO U19 complet. Nu ratat nici vestea plecării lui Simone Inzaghi de la Inter. Nu în ultimul rând, te ținem la curent cu cele mai importante transferuri din Liga 1. Spor(t) în toate!