Juncheng Shang
Adrian Mannarino
ATP
24.09.2026 / 09:30
COTA
1.40
Juncheng Shang - Adrian Mannarino
Victorie Juncheng Shang

Shang – Mannarino: Ponturi, cele mai bune pariuri și ATP Chengdu

Verificat de: Viorel Berbece
Ultimul update pe: septembrie 23, 2026
Rate this post

Juncheng Shang și Adrian Mannarino se întâlnesc în primul tur al turneului ATP Chengdu 2026. Chinezul revine în fața propriilor suporteri într-un sezon complicat de accidentări, în timp ce experimentatul francez încearcă să oprească o perioadă în care rezultatele sale au fost sub așteptări.

Shang nu a reușit să continue progresul excelent arătat în 2024. Problemele fizice l-au ținut departe de teren perioade lungi, iar Chengdu este doar al cincilea său turneu din februarie încoace. Totuși, la 21 de ani, chinezul rămâne un jucător cu mult potențial, iar victoria obținută în acest sezon împotriva lui Andrey Rublev în Canada arată nivelul pe care îl poate atinge.

Meciul Juncheng Shang – Adrian Mannarino se joacă joi, 24.09.2026, începând cu ora 09:30. Partida face parte din primul tur al turneului ATP Chengdu. Vezi pe site-ul nostru și pronosticurile pentru Armenia – Letonia, Australia – Brazilia sau Feroe – Kazahstan.

Pronosticuri Shang – Mannarino – Ponturi ATP Chengdu

Ponturi Shang vs Mannarino

Contextul de la Chengdu poate fi important pentru Shang. Joacă acasă și are ocazia să înceapă o nouă perioadă pozitivă după lunile în care accidentările i-au fragmentat sezonul. La cota 1.40, alegerea noastră este victoria sa. 

  • Pronostic Shang – Mannarino: Victorie Juncheng Shang – Cotă 1.40 la Betano Pariuri Online. Este un pariu care presupune un anumit grad de încredere în condiția fizică a lui Shang. Chinezul a jucat puțin în acest sezon, dar atunci când a fost apt a demonstrat că poate concura cu adversari foarte puternici.

Formă Juncheng Shang – Meciuri ATP Chengdu

Juncheng Shang încearcă să își regăsească ritmul după un sezon în care problemele fizice i-au limitat serios numărul de apariții.

Chinezul impresionase în 2024 și părea pregătit pentru un progres important în circuit. Accidentările i-au schimbat însă traiectoria, iar continuitatea a devenit principala problemă.

Turneul de la Chengdu este doar al cincilea pe care îl dispută din luna februarie. Din acest motiv, forma sa este mai dificil de evaluat printr-un volum mare de rezultate recente.

Au existat însă suficiente momente care să confirme că nivelul său nu a dispărut. Unul dintre ele a venit în Canada, unde Shang a reușit să îl învingă pe Andrey Rublev.

La 21 de ani, chinezul are încă suficient timp pentru a recupera terenul pierdut. Pentru moment, obiectivul principal este să rămână sănătos și să acumuleze cât mai multe meciuri.

Revenirea în China îi oferă un context favorabil. Sprijinul publicului și familiaritatea cu mediul de la Chengdu pot conta într-un prim tur în care Shang pornește cu șanse bune la victorie.

Rezultate Juncheng Shang – Rezultate ATP Chengdu 2026

Mai jos ai lista cu ultimele 5 rezultate înregistrate de chinez în circuit până la confruntarea Shang – Mannarino:

  • 30.08.2026 – Marco Trungelliti vs Juncheng Shang 0-6, 7-6(5), 1-6, 6-3, 6-4
  • 13.08.2026 – Lorenzo Sonego vs Juncheng Shang 6-3, 6-3
  • 05.08.2026 – Luciano Darderi vs Juncheng Shang 4-6, 6-1, 6-4
  • 03.08.2026 – Juncheng Shang vs Andrey Rublev 7-5, 4-6, 7-6(5)
  • 01.08.2026 – Juncheng Shang vs Adolfo Daniel Vallejo 6-3, 6-3 

Formă Adrian Mannarino – Tenis Masculin Chengdu

Adrian Mannarino ajunge la Chengdu dintr-o poziție diferită. Francezul se află mult peste Shang în clasamentul mondial, însă rezultatele recente nu reflectă neapărat această diferență.

La 38 de ani, Mannarino rămâne unul dintre cei mai experimentați jucători din circuit. Stilul său atipic poate crea probleme, în special adversarilor care nu găsesc rapid ritmul potrivit în schimburi.

Perioada de după sezonul pe iarbă a fost însă dificilă. Francezul a obținut doar două victorii la cel mai înalt nivel în acest interval.

Tocmai această lipsă de rezultate ne face să privim cu rezerve avantajul său din clasament. Experiența rămâne importantă, dar Mannarino are nevoie de mai multă eficiență pentru a opri seria modestă.

În plus, va întâlni un adversar mult mai tânăr, care poate încerca să impună un ritm ridicat. Dacă Shang intră bine în partidă, francezul poate avea dificultăți să preia controlul.

Rezultate Adrian Mannarino – Rezultate ATP Chengdu 2026

Mai jos ai lista cu ultimele 5 rezultate înregistrate de francez în circuit până la confruntarea Shang – Mannarino:

  • 16.09.2026 – Matisse Bobichon vs Adrian Mannarino 6-3, 7-5
  • 14.09.2026 – Adrian Mannarino vs Dan Added 6-2, 6-4
  • 01.09.2026 – Alexander Bublik vs Adrian Mannarino 6-3, 6-1, 6-1
  • 30.08.2026 – Adrian Mannarino vs Thiago Agustin Tirante 4-6, 3-6, 6-3, 6-3, 6-3
  • 24.08.2026 – Lorenzo Sonego vs Adrian Mannarino 6-1, 7-6(5) 

Meciuri directe Shang – Mannarino

Adrian Mannarino conduce cu 1-0 în confruntările directe cu Juncheng Shang.

Singurul lor meci a avut loc în 2023, la turneul ATP Masters 1000 de la Miami. Francezul s-a impus atunci după trei seturi.

Au trecut însă trei ani de la acea partidă, iar Shang este acum un jucător mult mai experimentat. La momentul primei întâlniri se afla încă la începutul drumului său în circuitul profesionist.

Meciul de la Chengdu vine și într-un context diferit. De această dată, Shang joacă în China, iar Mannarino ajunge după o perioadă cu puține victorii.

Concluzii

Este un duel în care clasamentul și forma recentă indică direcții diferite. Mannarino ocupă o poziție mai bună și a câștigat singura confruntare directă, dar rezultatele sale din ultimele luni nu sunt convingătoare.

Shang reprezintă varianta mai riscantă din perspectiva problemelor fizice. În același timp, victoria contra lui Rublev a demonstrat că nivelul său rămâne ridicat atunci când este apt.

La Chengdu va beneficia și de susținerea publicului. În fața unui Mannarino care a obținut doar două victorii la nivel ATP după sezonul pe iarbă, chinezul are o oportunitate bună să înceapă turneul cu dreptul.

BETuri.ro înseamnă o echipă specializată de experți în prezentarea și oferirea ponturilor din lumea sportivă. Pe site-ul nostru vei putea găsi multe ponturi! Avem secțiuni actualizate zilnic, precum Meciuri Azi, Cota 2 sau Biletul Zilei. Până la următoarele dueluri din lumea sportului, nu uita că ai și alte ponturi foarte bune pentru tine pe site. Dar și pe pagina noastră de Facebook. Totul pentru ca tu să fii informat și inspirat! 

Alte ponturi utile:

Superbet
Unibet
Winmasters
NetBet
Scor: 9.7
Profită acum!
Scor: 9.9
Profită acum!
Scor: 9.5
Profită acum!
Scor:
Prinde oferta